STEAM'DE BÜYÜK KARIŞIKLIK

Sistemde Ciddi Bir Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Steam, güvenlik açığından dolayı oldukça zor durumda kaldı

Valve tarafından kurulan ve 2003 yılından bugüne kadar başarıyla hizmet veren Steam, güvenlik açığından dolayı oldukça zor durumda kaldı. Milyonlarca hesabın bilgileri gizli arşivden sızdı ve kullanıcılar birbirlerinin bilgilerini görmeye başladılar.

Kullanıcılar bunun bir Rus saldırısı olabileceği şüphesine kapıldı

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte Steam gibi çeşitli dijital oyun platformları çeşitli kampanyalar düzenleyerek kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışıyor.

Dev oyun platformu Steam, bu gece aldığı saldırılardan dolayı deyim yerindeyse birbirine dolandı. Milyonlarca kullanıcının hesabını tehlikeye sokan güvenlik açıklarından dolayı her hesapta farklı isimler gözükmeye başladı. İsimlerin yanı sıra kullanıcılar tanımadıkları insanların hesap numaralarıve Steam cüzdanlarındaki para miktarına kadar her türlü bilgiye ulaşabiliyorlar. 

Bu olayın ciddi bir güvenlik açığı olmasından dolayı Steam yetkilileri anlık olarak Twitter hesabı üzerinden kullanıcılarına ne yapmaları gerektiğini anlatıyor. Ayrıca Steam’ın ara sıra Rusça diline dönüştüğünü de söyleyen kullanıcılar bunun bir Rus saldırı olabileceği şüphesine kapıldı.

Kullanıcılar Valve'ye şikayet mailleri yağdırdı

Güvenlik açığından sonra bu sorunun farkına varan kullanıcılar Valve'ye şikayet mailleri yağdırdı. Yetkiler ise huzurlu ortamı sağlayabilmek için hiç kimsenin bir başkasının hesabından para çekemeyeceğini söyledi. Yetkililer tarafından, çok fazla inandırıcı olmasa da güvenlik için Steam'da bulunan paralarınıza dokunmayın uyarısında da bulunuldu.

Anasayfasını kapattı

Steam her ne kadar işler yolunda gidiyor açıklamasında bulunsa da güvenlik açığı sayesinde bir kullanıcı başka birinin hesabıyla istediği oyunu satın alabilecek konuma bile ulaşabiliyor. Kullanıcıların şikayetleri doğrultusunda işleri yoluna koyamayan dev oyun platformu, çareyi anasayfasını kapatmakta buldu. Yani şu anda hiçbir kullanıcı Steam'a erişemiyor. Anasayfanın kapatılmasıyla birlikte hesaplar tamamıyla güven altına alınmış oldu.